© 2006, basket.lv
http://www.basket.lv/sljbl/star

Atbalsta

Talantu nedēļa

No 1. līdz 6. februārim Swedbank Latvijas Jaunatnes basketbola līga pirmo reizi rīkoja Talantu nedēļu, kuras laikā jaunie basketbolisti un izcilas personības līdzdarbojās sporta, izglītības un labdarības pasākumos.


Talantu Nedēļas 1. diena - "Bumbas skolām"

     

Pirmdien, 1. februārī, akcijas „Bumbas skolām” ietvaros Swedbank LJBL sadarbībā ar Swedbank un Latvijas basketbola līgu dāvāja bumbas bērniem SOS ciematos un  bērnu namos

·     Labas draudzības sākums bija tikšanās Valmieras SOS bērnu ciematā. Basketbola kluba „Valmiera” spēlētāji Jānis Kaufmanis, Juris Andžejevskis, Jānis Graudiņš un Sandis Amoliņš, Valmieras domes izpilddirektora vietnieks Aigars Vītols, Swedbank Vidzemes reģiona direktore Inese Vīksne, Swedbank LJBL direktore Anitra Eiklone un Valmieras SOS bērnu ciemata direktors Vitolds Krieviņš vienojās par sadarbību un draudzību turpmāk, pavasarī iekārtojot arī basketbola laukumu bērniem.

·     Daugavpils Universitātes basketbolistes Olga Kazakeviča, Oļesja Jevsejeva, Kristīna Egle, Inga Borodovska, Jana Drozdova, treneris Nikolajs Romaņenko, Latvijas Jaunatnes izlašu direktors Viktors Zujevs un Swedbank Daugavpils filiāles vadītājs Edmunds Užens viesojās bērnu namā -patversmē „Priedīte”

·     Jelgavas SOS jauniešu mājā viesojās BK Zemgale basketbolisti ar komandas galveno treneri Vari Krūmiņu, LBS ģenerālsekretārs E.Šneps, Jelgavas domes priekšsēdētājs Andris Rāviņš un Swedbank Jelgavas filiāles vadītāja Zinta Skangale. Līdz ar bumbām jauniešu mājas iemītnieki saņēma BK “Zemgale” dāvātās šalles, kā arī brīvbiļetes uz visām komandas mājas spēlēm.

·     Ventspils kluba basketbolisti Mareks Jurēvičus, Artūrs Bērziņš, lauris Blaus un Ernests Kalve kopā ar LBS Valdes locekli Uldi Boitmani un Swedbank Ventspils filiāles vadītāju Silvu Zvinguli viesojās bērnu un pusaudžu atbalsta centrā „Nāc līdzi”. Ventspils basketbolistus priecēja bērnu koncerts.

Talantu Nedēļas 2. diena - "Par Tīru Spēli"

     

Otrdien, 2. februārī, vispārējās izglītības iestādēs klašu audzinātāju stundās norisinājās akcija „Par Tīru spēli”. Swedbank Latvijas Jaunatnes basketbola līga (Swedbank LJBL) kopā ar SMVA Antidopinga nodaļu un TTT Rīga basketbolistēm viesojās Tīnūžu pamatskolā, lai runātu ar skolēniem par godīgu un no aizliegtajām vielām tīru sportu.

Viesojoties Sanitas Tauriņas audzinātajā 9. klasē, lekciju par no aizliegtajām vielām brīvu dzīvesveidu pasniedza SMVA Antidopinga nodaļas pārstāvis Gatis Berķis, kura stāstījumu ar piemēru no reālās sportista dzīves papildināja basketbola kluba TTT Rīga spēlētājas Anda Eibele un Aija Brumermane. 

Swedbank LJBL direktore Anitra Eiklone: „Biju priecīga redzēt tik zinošus jauniešus, dzirdot tik ļoti saturīgu dialogu. Liels paldies skolotājai Sanitai Tauriņai. Savstarpēji interesantā dialogā janunieši no TTT meitenēm Andas Ēbelas un Aijas Brumermanes uzzināja, cik būtiski ir daudz strādāt un mācīties, lai sasniegtu savu mērķi, uzzināja, kāds ir sportistu dzīvesveids, dienas režīms, kā sporta ārsti rūpējas par sportistu veselību”. 

 

Talantu Nedēļas 3. diena - "Bērni zīmē basketbolu"

     

 

Basketbola kluba „Barons” aizsargi Edijs Šlesers, Oricevejunmi Efedžuku (Oritseveyinmi Efejuku), centra spēlētājs Džefrijs Fergusons (Jeffray Ferguson) un Latvijas princese 2009 Alise Piterniece trešdien Swedbank LJBL Talantu nedēļas ietvaros vadīja mācību stundu Rīgas 84. vidusskolas 7. klases skolēniem.

Tikšanās laikā gūtie iespaidi un emocijas tiks atainotas zīmējumos par basketbolu. Ar Swedbank filiāļu starpniecību, visi zīmējumi tiks nogādāti Rīgā un labākie darbi tiks pievienoti Swedbank “Mana dizaina kartes” kolekcijai. Zīmējumu izstādes sagatavošanā iesaistījies mākslinieks Jānis Anmanis. Plašākai publikai tā tiks izrādīta Latvijas Nacionālo valstsvienību spēļu laikā.

Spēlētāji pastāstīja jauniešiem par savu ceļu basketbolā, sporta apvienošanu ar labām sekmēm studijās, profesionālās karjeras sākumu un pieredzi spēlējot ārvalstīs. Jamaikietis Efedžuku, no dzimtenes pārceļoties uz ASV lielpilsētu Ņujorku, spēlēšanu prestižajā NCAA „Big East” konferencē pratis papildināt ar teicamām atzīmēm mārketinga apgūšanā. Aucēnieša un „Barona” saspēles vadītāja Edija Šlesera alkas un  ieguldītais darbs vainagojies profesionālas karjeras izveidē.

Kanādietis Fergusons ieguvis augstāko izglītību biznesa vadībā, pēc profesionāļa gaitu beigām plānojot uzkrātās zināšanas izmantot praksē. Basketbolista karjeras laikā spēlēts ar labāko Kanādas basketbolistu Stīvu Nešu, unikāli iespaidi gūti Studentu Universiādē Dienvidkorejā, iepazīta groza bumba Ķīnā, Ziemeļamerikā un Eiropā. Basketbols ir veids kā iepazīt un saprast pasauli, uzsvēra Fergusons.

Alise Piterniece, Latvijas U-16, U-18 un U-20 izlašu dalībniece, turpina studijas Rīgas Medicīnas koledžā, mācības apvienojot ar praksi Latvijas slimnīcās. Ceturtdienās, piektdienās un sestdienās Alise dodas uz lauku skolām, vadot bērniem basketbola nodarbības, iedvesmojot un rādot labu piemēru. Decembrī Rēzeknes novadā, aizsākot akciju „Bumbas skolām”, dāvināts basketbola inventārs septiņu skolu audzēkņiem, janvārī ceļi veduši uz Talsu rajonu, redzeslokā ir Baldone, Kandava.

Basketbolisti skolēniem rādīja bumbas pārvaldīšanas iemaņas, Edijam Šleseram nodemonstrējot labas žonglētāja dotības. Savas prasmes izmēģināja vairāki skolotājas Ivetas Sijātes vadītās klases skolēni, viņu vidū basketbola skolu TTP, „Jugla” un Rīdzene” audzēkņi. Balvās saņemti ielūgumi uz nākamajām „Baronu” mājas spēlēm Daugavas sporta namā.

Talantu Nedēļas 4. diena - "Prāta Pie-spēle"

     

 

Ceturtdien, 4. februārī, Swedbank vadītājs Latvijā Māris Mančinskis un Latvijas Basketbola savienības (LBS) ģenerālsekretārs Edgars Šneps parakstīja līgumu par sadarbību Latvijas jaunatnes basketbola attīstībā.

Sadarbības virzieni paredz atbalstīt Latvijas Jaunatnes basketbola līgu un LBS izstrādātās programmas jauniešu daudzpusīgas izaugsmes veicināšanai

Swedbank vadītājs Latvijā Māris Mančinskis uzsver: "Basketbola atbalsta programmu Swedbank īsteno daudzu gadu garumā, jo basketbols tiek spēlēts gandrīz katra mūsu klientģimenē. Jauno talantu izaugsme vienmēr ir bijusi šīs sadarbības prioritāte un pašlaik svarīgi nodrošināt iesākto procesu nepārtrauktību tieši jaunatnes sportā".

Savukārt LBS ģenerālsekretārs Edgars Šneps pateicās Swedbank par ilgadējo atbalstu un piebilda: “Esam gandarīti par katru basketbolistu, kurš spēj konkurēt ar Eiropas vai pat pasaules labākajiem spēlētājiem, taču vēl vairāk priecē katrs bērns, kurš atnācis uz savu pirmo basketbola treniņu. Tā ir laba zīme, ka nākotnē Latvijai netrūks izcilu mākslinieku, atbildīgu uzņēmēju un “laukumu tverošu” personību ikvienā dzīves jomā”.

Pirms līguma parakstīšanas jaunatnes izlašu dalībnieki sacentās erudīcijā ar basketbolā rūdītiem uzņēmējiem Mārtiņu Lauvu un Juri Visocki, mūziķi Jāni Šipkēvicu, kordiriģentu Romānu Vanagu un komponistu Uldi Marhileviču. Ar viena pareizi atbildēta jautājuma pāsrvaru uzvaru svinēja jauniešu komanda.

Par atbildīgu attieksmi pret mācībām, sasniedzot vidējo atzīmi virs 8, Swedbank sveica četras jaunatnes izlašu dalībnieces: Gunu Lagzdiņu, Signi Bulavu, Renāti Reini un Lauru Ekhardi. Māris Mančinskis meitenēm pasniedza ne tikai sporta inventāru, bet arī leģendārā basketbola trenera Fila Džeksona grāmatu, kurā sniegti vērtīgi padomi, lai kļūtu par personību laukumā un ārpus tā.

Talantu Nedēļas 5. diena - Diskusija

     

 

Piektdien, 5. februārī, Swedbank LJBL Talantu nedēļas ietvaros Olimpiskajā sporta centrā Rīgā notika diskusija „Basketbols – vide, kur veidojas personības”, debatēs piedaloties sportistiem, vecākiem, treneriem, pašvaldību, sporta skolu, IZM, LBS un Valsts policijas pārstāvjiem. 

2009. gada 8. decembrī Latvijas Basketbola savienības valde noteica jaunas prasības jaunatnes izlašu (U-14, U-16, U-18, U-20) kandidātiem. Lai iegūtu tiesības pārstāvēt nacionālo valstsvienību, jauniešiem jābūt sekmīgiem mācībās, noteiktajos termiņos nokārtojot vispārējās izglītības iestāžu noteiktos pārbaudījumus.

Diskusijas dalībnieki pauda dažādus viedokļus par LBS valdes lēmumu, meklējot risinājumus, kurus piemērot reālos darba, mācību un treniņu apstākļos. Jaunie basketbolisti Guna Lagzdiņa un Klāvs Strazdiņš uzsvēra sportistu personīgās atbildības nozīmi, norādot, ka mērķu sasniegšanā sekmes mācībās un panākumi sportā savstarpēji viens otru papildina. Daudz nosaka personīgā nostāja. „Ar labu attieksmi nav problēmu kļūt sekmīgam”, teica Lagzdiņa. „Pašam ejot un runājot ar pedagogiem, izrādot iniciatīvu, iespējams vienoties par laikiem mācību pārbaudījumu izpildei, piemēram, man ir mēnesis laika nokārtot kontroldarbu,” savas iespējas raksturoja Strazdiņš.

Basketbola iniciatīvas „Bumbas skolām” patronese, Latvijas U-16, U-18 un U-20 valstsvienību dalībniece Alise Piterniece piebilda, ka personību veido spēja saprast un apzināties savus mērķus, noteikt sapņus un virzīties to sasniegšanai: „jāsaprot, kas tu gribi būt un ko vēlies sasniegt”.

Latvijas informācijas telpā koncentrētā veidā dominē negatīvās ziņas, sensāciju meklējumi, uzskata Rīgas Domes izglītības, kultūras un sporta komitejas priekšsēde Eiženija Aldermane. „Sportam piemīt sociālā funkcija, tā nav tikai vieta, kur met bumbu. Esam kļuvuši par negatīvās informācijas narkomāniem, manuprāt, sportam jābūt „narkotikai”, veidam, kā kļūt pozitīvi atkarīgiem.” Papildinot Aldermani, Narkotiku apkarošanas biroja priekšnieks Kārlis Dombrovskis uzsvēra „pozitīvās prevencijas” nepieciešamību. „Kampaņu un saukļu vietā jāizmanto pilināšanas metode, koncentrējoties uz labajiem piemēriem.”

Basketbols ir plašākais abus dzimumus aptverošais līdzdalības sporta veids valstī, piemēram, galvaspilsētā tikai sporta skolās 83 treneru vadībā groza bumbu apgūst 2349 bērni. Treneru ziņā ir liela atbildība, jo mūsdienās daudziem vecākiem bērni ir otrā plānā, teica basketbola skolas „Rīga” pārstāvis Aldis Neimanis un U-18 junioru izlases galvenais treneris Ziedonis Jansons. Pārnest visu atbildību par audzēkņiem treneru rokās nav iespējams slodžu dēļ, jo viņu pārraudzībā bieži ir 50 un vairāk jauniešu. Vienlaikus nav attaisnojuma kādreiz izplatītā prakse atzīmes paaugstināt mākslīgi, izlašu vadītājiem vienojoties ar skolu direktoriem. Pieredzē dalījās Rīgas 49. vidusskolas direktors Juris Liepiņš.

Diskusiju vadīja Uģis Joksts. Debašu videoieraksts pieejams portālā Sportacentrs.com.

Swedbank LJBL sadarbībā ar sporta sabiedrību, mācību iestādēm turpinās meklēt risinājumus personību attīstībai un sasniegumiem labvēlīgas basketbola vides veidošanai. Paredzams, ka tiks veikts aktīvs saziņas darbs, iepazīstinot ar basketbola personību viedokļiem un redzējumu.

 

LJBL Zvaigžņu spēle: Austrumi 137, Rietumi 132

    

Sestdien, 6. februārī, Olimpiskajā sporta centrā Rīgā notika Swedbank Latvijas Jaunatnes Basketbola līgas Talantu nedēļas ietvaros rīkotā Zvaigžņu spēle, kurā Austrumu komanda ar rezultātu 137:132 pārspēja Rietumus.

Pirmie Olimpiskā centra grozus piešāva trīspunktu metienu speciālisti. Meitenēm B grupas finālā iekļuva Agate Geka (176/1993, BJSS "Rīdzene"/TTT Juniores) un Signe Bulava (177/1994, BJSS "Jugla"). Abas rādīja stabilu sniegumu, finālā atkārtojot pusfinālu sērijā iespēto. Ar 17 gūtiem punktiem pārāka bija Bulava, 14 punkti Gekas rēķinā

A grupas finālā sacentās Anete Kiršteine (178/1992, BJSS "Jugla"/LU) un Linda Zemzare (174/1992, 3. BJSS). "Juglas" pārstāve pusfinālsērijā sasniedza labāko rezultātu meiteņu konkurencē, savācot 19 punktus.

B grupas puišu cīņā pusfinālsērijā dienas labāko rezultātu sasniedza Ojārs Siliņš (198/1993, DSN Rīga/BK "Ķeizarmežs"), savācot 23 punktus un apsteidzot Mārci Brīnumu (184/1993, Valmiera/Rūjiena). Finālā rūjienietis revanšējās, ar 17 gūtiem punktiem atkārtojot savu veikumu pusfinālā.

Vecākās grupas puišu pusfinālā pa 15 punktiem savāca Miķelis Pušilovs (192/1992, Kuldīga) un Artūrs Bricis (190/1992, DSN Rīga/BK „Ķeizarmežs”). Finālā precīzāks bija Bricis, summā iekrājot 13 punktus. Kurzemniekam par diviem mazāk.

Basketbola prasmju konkursā "Skill challenge" A-B grupā uzvarēja Sabīne Dukāte (174/1993, BJSS "Rīdzene"/TTT Juniores) un Klāvs Strazdiņš (192/1993, DSN Rīga, BK "Ķeizarmežs"), kurš apsteidza Mareku Mejeri (202/1991, Liepāja/"Liepājas Lauvas"). C grupā ātrākie bija Elīna Bērziņa (170/1995, 3. BJSS) un Kristaps Gludītis (178/1995, A. Kraukļa VEF BS).