© 2006, basket.lv
http://www.basket.lv/sljbl/zeni/2_divizija_austrumi/u_14/klasu_audzinatajiem

LJBL ģenerālsponsors


LJBL ATBALSTĪTĀJI









LJBL partneri



Klašu audzinātājiem

LBL šo sezonu ir pasludinājis par antidopinga gadu ar saukli “Par tīru spēli!” sadarbībā ar Sporta medicīnas valsts aģentūras (SMVA) Antidopinga nodaļu un Apvienoto Nāciju Organizācijas Izglītības, zinātnes un kultūras organizācijas Latvijas Nacionālo komisiju (UNESCO LNK). Kampaņas ietvaros notiks virkne pasākumu- skolu programma, papildus dopinga kontroles pārbaudes, izglītojoša konference klubu pārstāvjiem un citas aktivitātes.

Dopinga stāsti  

 
DOPINGS 

1. Kāpēc dopings ir aizliegts? 
Dopinga lietošana ir tieši tāds pats noteikumu pārkāpums kā sestā spēlētāja iznākšana uz laukuma hokejā vai maratonskrējēja brauciens ar automobili distances laikā. Tiesa, šos pārkāpumus ir vieglāk konstatēt, jo par to rūpējas tiesneši. Dopingu noteikt ir daudz grūtāk.
Noteikumi sportā nodrošina godīgu sacensību norisi. Ja sacensībās nebūtu noteikumu, tās nesagādātu prieku ne sportistiem, ne skatītājiem. Kāds var nepiekrist noteikumiem, kāds var ierosināt tos mainīt, ja domā, ka tas ir jādara, bet jācīnās ir pēc spēkā esošajiem noteikumiem.
Nepamatota medikamentu lietošana var būt bīstama veselībai. Sporta organizācijas vēlas pasargāt sportistus no dažādo vielu un metožu blakusiedarbībām. Tomēr dopinga sarakstā ir tādas vielas, kuru bīstamie blakusefekti nav pilnībā izpētīti.

2. Noteikumi
Tagad visās pasaules valstīs ir vienādi dopinga noteikumi – UNESCO antidopinga konvencija, arī visos olimpiskajos sporta veidos ir tādi paši noteikumi – Pasaules Antidopinga kodekss. (Jāatzīmē, ka profesionālais bokss nav olimpisks sporta veids un tāpēc šiem noteikumiem nepakļaujas.)

3. Brīdinājums par zālēm
Ja sportists pats bez ārsta ieteikuma iegādājas medikamentus, viņš pakļauj sevi riskam neapzināti lietot dopingu. Turklāt jāievēro, ka sportists ir atbildīgs par organismā atrastajām vielām, bet ne vienmēr ārsts zinās, kuras vielas sportā ir aizliegtas. Savukārt nezināšana neatbrīvo no atbildības!
Sportisti bieži lieto vitamīnus un citus uztura bagātinātājus. Tomēr liela nozīme tam, kur tos pērk. Drošāk ir iegādāties uztura bagātinātājus aptiekās vai specializētos veikalos, kur tos kontrolē. Īpaši bīstama ir iegāde internetā vai no izplatītājiem, jo šādos nekontrolētos uztura bagātinātājos var būt uz etiķetes neuzrādītas vielas – stimulatori vai anaboliskie hormoni, kas kaitē veselībai un var izraisīt pozitīvu dopinga kontroli.

4. Dopinga vielu kaitīgā ietekme
Dopinga hormonus turklāt lielās devās, dažreiz lieto sportisti, kuri grib palielināt muskuļu izmēru un spēku, bet sekas ir ārkārtīgi nopietnas. Dažas no tām - ādas taukošanās un pūtes; vīriešiem - neauglība; impotence; matu izkrišana; bet sievietes pamazām kļūst par vīriešiem.
Hašišs, marihuāna, amfetamīns, morfijs, heroīns un pārējās narkotikas sportā ir aizliegtas. Šīs vielas ir aizliegtas arī ar likumu un par to lietošanu vai uzglabāšanu draud pat cietumsods.

                                 "Pirms dopinga lietošanas es biju kā apmāts ar sportu.
                                                 Tagad es esmu narkotiku varā."

"Amfetamīni un līdzīgas vielas spēcīgi iedarbojas uz centrālo nervu sistēmu un smadzenēm. Ja tos lieto kā stimulatorus, ātri vien vari nonākt to atkarībā un meklēt kaut ko vēl stiprāku. Vēlies kļūt narkomāns? Narkomāna dzīve nemaz nav tik grūta – tai ir pat savas priekšrocības, ja tiek ievēroti vienkārši piesardzības pasākumi. Sabrūk organisma aizsardzības sistēma, nejūt sāpes. Taču var iegūt sirds un asinsvadu sistēmas nepietiekamību un konstatēt to tikai tad, kad ir jau par vēlu. Bet tas var būt jauns personiskais rekords! Laikrakstos ir daudz aprakstu par pazīstamiem sportistiem, kuri šādā veidā aizgājuši no dzīves. Sekojot šiem paraugiem, jebkuram ir iespēja radīt tamlīdzīgu sensāciju un lieliem burtiem vēsturē ierakstīt savu vārdu. Iespējams, ka nebūs jāpārdzīvo bailes, dažādas mānijas, agresivitāte. Tāpēc, ejot gulēt, jāatstāj iedegta gaisma, taču vislabāk ir gulēt vienatnē. Ja nu vienīgi izdodas atrast sev partneri, kuru apmierina vardarbība dzimumdzīvē. Pārāk nevajag uztraukties, ja depresijas dēļ rodas problēmas ar mācībām vai darbu. Intelektuāli sasniegumi šādiem cilvēkiem nav vajadzīgi! Vajadzētu koncentrēties uz sacensībām, kurās ir lielas naudas balvas, jo dārgs ir katrs santīms. Organisms taču pieprasīs aizvien vairāk stimulatoru. Jātur acis vaļā gan mājās, gan ciemojoties pie draugiem. Varbūt izdodas atrast ko tādu, ko varētu paņemt un pārdot? Pie brokastu galda parasti gan neviens nedur vēnā! Bet.. nevajag uztraukties! Noteikti nāksies iet garām publiskajai tualetei vai parkam. Un tieši tur var atrast lāga dvēseles, no kuru ilgās un bagātās pieredzes var daudz mācīties – īpaši iesācējam, kas tik viegli var pārdozēt devu. Galvenais ir koncentrēties pašam galvenajam. Uzvarai. Tikai kādai? Skumji, ja uzvarētāja lauru vainagam pēc kāda laika seko sēru vainags."
 
5. Iespējamie sodi par antidopinga noteikumu pārkāpumiem
Atklājot pozitīvu dopinga analīzi pirmo reizi, sportistam tiek atņemtas tiesības piedalīties sacensībās uz 2 gadiem. Atklājot pozitīvu dopinga analīzi otro reizi, tiesības piedalīties sacensībās tiek atņemtas uz mūžu. Atteikšanās vai neierašanās uz dopinga kontroles procedūru tiek uzskatīta par vienlīdzīgu pozitīvai dopinga kontrolei. 

Vairumam dopinga lietotāju sabiedrības nosodījums izrādījies vissmagākais sods. Ne tikai tāpēc, ka vainīgos nosoda apkārtējie un pat tuvinieki. Ne tikai tāpēc, ka sods ilgst vairāk nekā noteiktos divus gadus, jo diez vai kāds Jūs atjaunos iepriekšējā darbā. Ne tikai tāpēc, ka Jūs – ar nosodījumu masu informācijas līdzekļos un tiešu uzmanības pievēršanu Jums un Jūsu komandai – esat parādījis savu sporta klubu un visu sporta kustību no sliktās puses. Vissmagākā nasta, iespējams, ir jānes pašam. Pieredze liecina, ka sodītie izjūt nopietnas iekšējas psiholoģiskas nesaskaņas, daudziem izjūk ģimenes. Vai ir sporta pasaulē kaut kas tāds, kā vārdā būtu vērts tā riskēt un nest tādus upurus?

6. Sports bez dopinga
Vai iespējams sasniegt augstus rezultātus sportā bez dopinga?
Noteikti! Galvenie nosacījumi augstas klases rezultātu sasniegšanā joprojām ir optimāli treniņi, sabalansēts uzturs un adekvāta atpūta. Dopinga lietošana, lai uzlabotu rezultātus, ļauj paaugstināt sniegumu tikai īsu laika periodu. Sportisti, kuri lieto dopingu, nebūs spējīgi uzrādīt augstus rezultātus ilgā laika posmā un var tikti spiesti pārtraukt karjeru priekšlaicīgi, iespējams, sliktas veselības vai paaugstinātā traumatisma dēļ.
Tikai regulārs un sistemātisks treniņu darbs, turklāt profesionālu un pieredzējušu sporta un medicīnas speciālistu uzraudzībā un kontrolē, soli pa solim Jūs var tuvināt izvirzītajam mērķim, sākot no klases, vēlāk skolas, rajona u.tml. rekorda līdz Latvijas līmeņa sniegumam, un, kad Jūs spēsiet sevi apliecināt valsts mērogā – tad – kas to lai zina? Varbūt tieši patlaban kādā nelielā provinces sporta zālītē savu izturību un gribasspēku kaldina mūsu nākamie uzvarētāji un sporta laureāti. Ātrāk, augstāk, tālāk – šis spārnotais sauklis joprojām ir aktuāls. Savukārt starptautiskajās sporta aprindās pēdējā laikā ne tikai līdzjutēju, bet tieši sportistu vidū pieaugusi neiecietība pret aizliegto preparātu lietotājiem. Kā atzinusi mūsu valsts pasaules mēroga vieglatlētikas zvaigzne Jeļena Prokopčuka: „Mēs visi darām vienu darbu, un tas ir ļoti smags. Mēs esam draudzīgi kā viena liela ģimene.. Domas par dopingu – kas tas tāds? – mums tāda doma nav pat ienākusi prātā... Kontrole pēc kontroles – tas taču pat domās nav iespējams!”
 Tieši tāpēc dopinga lietotāji nepelna pārējo līdzjūtību un nožēlu, bet nosodījumu un nicinājumu par krāpšanu no to sportistu puses, kas cīņā piedalās godīgi, pašapzinīgi, pamatojoties uz sūrā darbā sasniegtiem rezultātiem. Sacensību noteikumi sportā ir ne tikai paredzēti, bet arī jāievēro visiem – un tad lai godīgā cīņā uzvar tas, kas ir visvairāk trenējies un izkopis savu talantu visaugstākajā pakāpē, nevis tas, kurš savu īslaicīgo progresu panācis negodīgiem līdzekļiem, kaitējot savai veselībai un ignorējot godīgus sporta cīņas principus.

Vairāk informācijas: SMVA Antidopinga Nodaļa